or
Monday, May 7, 2018

Time
Location
1:00- 2:30 PM
Tutorial 1: Johanna Reeves, Esq., Reeves & Dola, LLP  
TBD
1:00- 2:30 PM
Air Force Research Laboratory Personnel  
TBD
1:00 - 2:30 PM
Jeff Siewert, Arrow Tech Associates  
TBD
2:30 - 4:00 PM
Army Plans for AM Capabilities to Enhance Warfightre Capabilities and Integrate in the Industrial Base James L Zunino, US Army RDECOM, ARDEC  
TBD
2:30 - 4:00 PM
Troy Lawton, USA HQDA, PM MAS LTC Andrew Lunoff, USSOCOM LTC Mark Owens PMSW LTC Loyd Beal DHS Matt Olson CBC Gustavo Domit MAC LLC Nick Malkovich, Black Hills Ammo  
TBD
2:30 - 4:00 PM
Small Caliber BEMIS-SC for QC and LAT Rand W. Hammel, Mechanical Engineering Technician, US Navy NSWC  
TBD
4:00 - 5:30 PM
Chair: Steve Faintich, St. Marks Dan Mansfield, OATK LCAAP Todd Townsend, S&T Director Joel Sandstrum, VISTA Outdoors Jeremy Mills, Winchester (invited) Jared Smith, Fiocchi Lina Norum, NAMMO Gusatavo Domit, CBC (invited)  
TBD
Tuesday, May 8, 2018

Time
Location
7:00 AM - 5:00 PM
Registration opens  
7:00 AM - 8:00 AM
Exhibit Hall
8:00 AM - 8:20 AM
Mr. Dave Broden, NDIA Armament Division Chair  
Plaza Foyer
8:20 AM - 8:30 AM
NDIA Welcome and Introduction of NDIA CEO Frank Michael, SVP Programs and Membership, NDIA  
Plaza AB
8:30 - 8:45 AM
General Hawk Carlisle, President and CEO, NDIA  
Plaza AB
8:45 - 9:00AM
Mr. Wesley Hallman, SVP Policy, NDIA  
Plaza AB
9:00 - 9:30 AM
Exhibit Hall  
Exhibit Hall
9:30 -10:00 AM
"Armament Response to the Evolving Threat Spectrum"-Lieutenant General, Dave Halverson, USA (Ret.) Chairman and Chief Executive Officer, Cypress International  
Plaza AB
10:00 - 10:30 AM
Mr. John Hedderich, III, Director, US Army, ARDEC  
Plaza AB
10:30 - 11:15 AM
Small Arms Awards Chinn Award- Richard D. Jones, Curator Emeritus National Firearms Collection- presented by Dan Shea, Phoenix Defense Hathcock Award- Stephen Toboz, Jr., Naval Special Warfare Command- presented by Buford Boone Ambrose Award- Wilcox Industries Corporation- presented by Brian Berger, GTDS America, LLC Professional Service Award- John H. Edwards, RDECOM- ARDEC, JSSAP- presented by Brian Berger, GTDS America, LLC Special Achievement Award- GARM and UEA Awards  
Plaza AB
11:15 AM - 12:30 PM
12:30 -1:00 PM
Michael Holthe, Director for Lethality, ASA(ALT)/ODASA  
Plaza AB
1:00-1:30 PM
"PEO-Ammunition Today and Vision for the Future" BG Alfred F. Abramson, III, Program Executive Officer, Ammunition Commanding General, Picatinny Arsenal  
Plaza AB
1:30 - 2:00 PM
Close Combat Ground Forces-Initiatives and Vision MG Robert Scales, USA (Ret.)  
Plaza AB
2:00 - 2:30 PM
"Surface Combatant Weapon System Response to the Evolving Threat" John Fiore, Technical Director, NSWCDD-Dahlgren  
Plaza AB
2:30 - 3:00 PM
Dr. David E. Lambert, Chief Scientist, Munitions Directorate, AFRL, Eglin Air Force Base  
Plaza AB
3:00 - 3:30 PM
AFRL Personnel  
Plaza AB
3:30 - 4:00 PM
4:00 - 4:30PM
"Ensuring Armament System Performance Readiness through Evolving T&E" James O'Bryon, The O'Bryon Group  
Plaza AB
4:30 - 5:00 PM
"Modern Trends & Developments in Global Ordnance 2017-2018" Dan Shea, General Director, Phoenix Defense  
Plaza AB
5:00 - 5:30 PM
National Armament Consortium Butch Burgress, DOTC Charlie Zisette, Executive Director National Armamants Consortium  
Plaza AB
5:20 - 5:40 PM
Plaza AB
5:40 - 6:00 PM
TBD
5:15 - 6:45 PM
Exhibit Hall  
Plaza Foyer
Wednesday, May 9, 2018

Time
Location
7:00 - 5:00 PM
Plaza Foyer A
7:00 -7:50 AM
Plaza Foyer
7:50 - 8:00 AM
Brian Berger, Chairman Small Arms Committee  
Plaza AB
8:00 - 8:20 AM
Plaza AB
8:20 - 9:40 AM
Chair: COL Elliott Caggins LTC Loyd Beal, III, Product Manager, Crew Served Weapons LTC Steven Power, Product Manager, Individual Gabe Bailey, SIG Sauer, M17/M18 Pistol  
Plaza AB
9:40 - 10:10 AM
Exhibit Hall
10:10 - 11:10 AM
Chair: COL Hector Gonzalez, USA, Project Manager, PM-MAS Christopher Seacord, Product Manager, Medium Caliber Ammunition LTC Andrew Lunoff, Product Manager Small Caliber Ammunition Tom Coradeschi, Chief Engineer, PM-MAS  
Plaza AB
11:10 AM - 12:10 PM
Chair: Dr Barton Halpern, NATO Weapon and Sensor Group Chairman Callum Jensen, Land Engineering Agency DoD-Australia Dr. Amal Bouamoul, DRDC-Canada Aldo Sluga, DMO- The Netherlands Cdr. Jens Tore Moen Alfei, DLO Land Systems-Norway Douglas Cohen, US Army Robert Dionisio, US Army ARDEC Dr. David Dye, NSWC Adam Jacob, US Army ARDEC Mark McFadden, USA ARDEC, JSSAP David Long, NSWC Wayde Thomka, USA Project Manager Soldier- Sensors and Lasers Technology Management Director Dr. Mark Thoreson, NSWC  
Plaza AB
12:10 - 1:10 PM
Plaza AB
1:10 - 2:10 PM
Chairs: COL Christopher Schneider, USA, PM Solide, Sensors and Lasers Co-chairs: Wayde Thomka, USA, Technology Management Director, PM Solider Sensors, and Lasers  
Plaza AB
Plaza AB
3:10- 3:40 PM
Exhibit Hall
3:40- 4:40 PM
Chair: Augustine Funcasta, USA, RDECOM-ARDEC, JSSAP  
3:40 - 4:00PM
Marc Ritt, US Army ARDEC Abstract: 20148  
Plaza AB
4:00 -4:20 PM
Adam Foltz, P.E. US Army ARDEC  
Plaza AB
4:20 - 5:00 PM
Adam Jacob, US Army ARDEC  
Plaza AB
4:40 - 5:00 PM
Adam Jacob, US Army ARDEC  
Plaza AB
5:00 - 5:20 PM
Christopher Parisi, US Army ARDEC  
Plaza AB
5:20 - 5:40 PM
Adam Jacob, US Army ARDEC  
Plaza AB
Thursday, May 10, 2018

Time
Location
7:00 - 11:00 AM
7:00 - 8:00 AM
Exhibit Hall
8:00 AM - 12:00 PM
Small Arms - Plaza AB GARM - Clearwater Ballroom UEA - Metro Suite Notes: UEA is Distribution D on May 10, 2018 UEA is Distribution A on May 9, 2018 GARM is Distribution D on May 10, 2018 GARM is Distribution A on May 9, 2018  
12:30 PM
Buses Depart for Firing Demonstration  
2:00 PM
2:15 PM
2:30 PM
3:00 PM
4:30 PM
5:30 PM