or
Tuesday, March 20, 2018

Time
Location
7:00 AM - 8:00 AM
Foyer
8:00 AM - 8:15 AM
Mr. James Chew
Chairman, NDIA Science & Engineering Technology Division
Group Director, National Security Systems, Cadence  
Amphitheater 204
8:15 AM - 9:30 AM
Ms. Mary Miller (Confirmed)
Performing the Duties of the Assistant Secretary of Defense for Research and Engineering  
Amphitheater 204
9:30 AM - 1:40 PM
Session Chair: Mr. Robert Baker
Deputy Director, Plans & Programs, OASD(R&E)  
Amphitheater 204
9:30 AM - 10:00 AM
Dr. Charles Perkins (Confirmed)
Acting Deputy Assistant Secretary of Defense, Emerging Capability & Prototyping  
10:00 AM - 10:30 AM
Patio
10:30 AM - 11:00 AM
Mr. George Rumford (Confirmed)
Test & Evaluation/Science & Technology Program Manager, Defense Test Resource Management Center  
11:00 AM - 12:00 PM
Dr. Steven Walker (Confirmed)
Director, Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA)  
12:00 PM - 1:00 PM
Tejas Dining Room
1:00 PM - 1:40 PM
Dr. Rhys Williams (Confirmed)
Director, Research and Development, J9, DTRA  
1:40 PM - 5:10 PM
Amphitheater 204
1:40 PM - 2:40 PM
Dr. Jeffrey Singleton (Confirmed)
Deputy Assistant Secretary of the Army (Research & Technology)  
2:40 PM - 3:10 PM
Patio
3:10 PM - 4:10 PM
Dr. David Walker (Confirmed)
Director of Technology, Office of Naval Research  
4:10 PM - 5:10 PM
Mr. Jeffrey Stanley (Confirmed)
Associate Deputy Assistant Secretary of the Air Force (Science, Technology, and Engineering)  
5:10 PM - 6:15 PM
Patio
Wednesday, March 21, 2018

Time
Location
7:00 AM - 8:00 AM
Foyer
8:00 AM - 8:10 AM
Mr. James Chew
Chairman, NDIA Science & Engineering Technology Division
Group Director, National Security Programs, Cadence  
Amphitheater 204
8:10 AM - 8:40 AM
Moderator: Mr. Dan Marrujo (Confirmed), Chief Strategy Officer, DMEA
Mr. John Behnke (Confirmed)
Ms. Robyn Benevides (Confirmed)  
8:40 AM - 4:30 PM
Session Chair: Dr. Michelle Atchison
Associate Vice Chancellor Federal Relations, University of Texas System  
Amphitheater 204
8:40 AM - 9:00 AM
Mr. Dale Ormond (Confirmed)
Principal Director, Research, in the Office of the Assistant Secretary of Defense (Research and Engineering)  
9:00 AM - 9:20 AM
Dr. Romeo del Rosario (Invited)
Army Research Laboratory  
9:20 AM - 9:40 AM
Dr. Joe Doychak (Confirmed)
Air Force Research Laboratory  
9:40 AM - 10:00 AM
Dr. Jamie Sterns (Confirmed)
Air Force Research Laboratory  
10:00 AM - 10:30 AM
Patio
10:30 AM - 10:50 AM
Dr. John Beatty (Confirmed)
USD-R&E Weapons Systems  
10:50 AM - 11:10 AM
RADM Mary Riggs, USN (Confirmed)
Defense Health Agency  
11:10 AM - 11:30 AM
Dr. David Lambert (Invited)
Air Force Research Laboratory  
11:30 AM - 11:50 AM
Dr. Jennifer Hitchcock (Confirmed)
Executive Director, Systems Integration & Engineering, U.S. Army RDECOM, TARDEC  
11:50 PM - 1:00 PM
Tejas Dining Room
1:00 PM - 1:20 PM
Ms. Kris Kearns (Invited)
Air Force Research Laboratory  
1:20 PM - 1:40 PM
Dr. Stephen Russell (Confirmed)
Director Science and Technology/Chief Technology Officer SPAWAR  
1:40 PM - 2:00 PM
Dr. Gary Blohm (Invited)
Director, Intelligence & Information Warfare Directorate, U.S. Army CERDEC  
2:00 PM - 2:20 PM
Dr. Jeffrey Boksiner (Confirmed)
Senior Research Scientist for Electronic Warfare Technology, Intelligence & Information Warfare Directorate, U.S. Army CERDEC  
2:20 PM - 2:40 PM
Dr. Dave Drazen (Confirmed)
OASD-R&E  
2:40 PM - 3:10 PM
Patio
3:10 PM - 3:20 PM
Dr. Kevin Geiss (Invited)
Air Force Research Laboratory  
3:30 PM - 3:50 PM
Dr. Don Reago (Invited)
Director, Night Vision & Electronic Sensors Directorate, U.S. Army CERDEC  
3:50 PM - 4:10 PM
Mr. Roger Garay (Confirmed)
Defense Technical Information Center  
4:10 PM - 5:00 PM
Moderator: Dr. Michelle Atchison, Associate Vice Chancellor Federal Relations, University of Texas System
Mr. Mark Borowski (Confirmed), SAF/GC
Mr. Charles Harris (Confirmed), Army General Counsel
Ms. Kelly Hennig (Confirmed), Northrop Grumman
Dr. Alison Brown (Confirmed), NAVSYS Corporation
Dr. Matt Sorenson (Confirmed), Office of Innovation and Strategic Investment, The University of Texas System  
9:20 AM - 5:00 PM
The CoI Deep Dive Presentations will run concurrent with the scheduled CoI presentations. A separate detailed agenda for these presentations and discussions will be published once CoI participation has been determined  
Classroom 202
Thursday, March 22, 2018

Time
Location
7:00 AM - 8:00 AM
UT Austin-Applied Research Laboratories
8:00 AM - 8:10 AM
Mr. James Chew
Chairman, NDIA Science & Engineering Technology Division
Group Director, National Security Systems, Cadence  
UT Austin-Applied Research Laboratories
8:10 AM - 12:15 PM
Session Chairs:
Mr. Roger Garay, Defense Technical Information Center
Mr. James Chew, Chairman, NDIA Science & Engineering Technology Division
Group Director, National Security Systems, Cadence  
UT Austin-Applied Research Laboratories
8:00 AM - 8:30 AM
Mr. James Chew
Chairman, NDIA Science & Engineering Technology Division
Group Director, National Security Programs, Cadence  
8:30 AM - 9:00 AM
Mr. Brett Scharringhausen (Confirmed)
Chief, Discovery & Integration, USCENTCOM CCJ8-Science & Technology  
9:00 AM - 9:30 AM
Mr. Howard Strahan (Confirmed)
USSOCOM  
9:30 AM - 10:00 AM
LTC Todd Moe, USA (Invited)
USSOUTHCOM  
10:00 AM - 10:30 AM
10:30 AM - 11:00 AM
Mr. Lou Bernstein (Confirmed)
Research, Development, Test & Evaluation Program Director, USTRANSCOM  
11:00 AM - 11:30 AM
Mr. Peter Teil (Confirmed)
USAFRICOM  
11:30 AM - 12:00 PM
Mr. Robin Brunner (Confirmed)
Technical Advisor, J8 Science & Technology NORAD and USNORTHCOM  
12:00 PM - 12:15 PM
Mr. James Chew
Chairman, NDIA Science & Engineering Technology Division
Group Director, National Security Systems, Cadence  
8:10 AM - 12:15 PM
The additional classified track will run concurrent with the Combatant Command presentations. A separate detailed agenda for these presentations and discussions will be published once CoI participation has been determined.  
12:15 PM - 1:00 PM
UT Austin-Commons Learning Center